Publiko ne Poland - Analize Financiare - 27 Jun 2016 07:57 - 6
W pierwszej części zajmę się kalkulatorem stworzonym do analizowania rynku broni oraz wytłumaczeniem jak działa. Druga część będzie zagłębieniem się w rynek broni (po prostu przykładowo pokażę jak można samemu na bieżąco obliczać koszty jakie musimy ponieść w wypadku produkcji broni itd.). Na samym końcu przyjrzymy się podatkom w naszym kraju oraz przedstawię swoje plany na kolejne tematy, które poruszę w następnych artykułach. Więc już nie przedłużając.
Nie będę się w tej części rozpisywał ponad to co konieczne. Tak więc oto stworzony przeze mnie kalkulator.
1. Ustalamy poziom bonusu (1 to 0%, 1.1 to 10% ... aż do 2 czyli 100%)
2. Tu za wiele nie trzeba tłumaczyć jest to oczywiście poziom rozbudowy fabryki broni.
3. Informacja ile potrzeba RAWu na jednego pracownika w zależności od bonusu (informacje w tej kolumnie zmieniają się w zależności od wielkości podanych w punkcie 1).
4. Ilość wyprodukowanych sztuk (z powodu tego, że ilość ta nie jest dokładnym odwzorowaniem procentowego bonusu potrzeba kolumny z punktu 5).
5. Wypisane wszystkie możliwości w ilości produkcji (szukamy danych dla interesującego nas bonusu i wpisujemy do kolumny z punktu 4. Aby łatwiej w tym operować można najpierw patrzeć na produkcję dla firmy Q1, gdzie np. dla 60% mamy 16 sztuk. Wszystkie liczby pod tą odpowiadają także 60%).
2. Następna część to obliczanie kosztów przy pracy samego właściciela:
1. W tym miejscu wpisujemy cenę RAWu jaka nas interesuje/znajduje się na rynku.
2.Patrz punkt 2.
3. Do obliczeń tej kolumny potrzeba nam danych z punktu 1 oraz punktu 3(zmiany w nich naniesione skutkują automatycznymi wyliczeniami w tym punkcie).
4.Wpływ na dane w tej kolumnie mają wartości z 3 oraz 4.
1. Tu za wiele nie trzeba tłumaczyć po prostu wpisujemy wysokość wynagrodzenia.
2. Patrz punkt 2.
3. Wyniki w tym punkcie zmieniają się w zależności od danych w 3 oraz 1.
4. Do obliczenia ile kosztuje nas 1 szt. potrzebujemy danych z punktu 3 oraz 4.
5. W tą kolumnę wpisujemy liczbę pracowników, którą chcemy przeznaczyć do danej produkcji (domyślnie podałem ilość jaką można maksymalnie dać do jednej firmy na danym poziomie)
6. Liczby tu występujące zależą od 3 oraz 5.
7. Do przeliczenia kosztu produkcji jednej sztuki na cenę w goldzie potrzebujemy danych z 4 oraz 9.
8. Najprościej- ile musimy wydać PLN na zakup 1 g.
9. Ile potrzebujemy golda na zakup 1 PLN.
1. Patrz punkt 8.
2. Patrz punkt 9.
3. Patrz punkt 2.
4. Tutaj ustalamy zysk w procentach. Dla przykładu przy broni Q4 mamy zysk ustalony na poziomie 25% kosztów produkcji.
5. Do obliczenia tej wartości potrzeba punktów 4 oraz 4. Z powodu tego, że w grze podatek jest wliczony w cenę (a nie naliczony do naszej ceny jak to zazwyczaj bywa), najpierw liczymy cenę brutto dopiero potem cenę netto poprze odjęcie kwoty podatku. A teraz trochę jaśniej dla przykładu jeśli coś wystawimy na rynku w cenie 1000 PLN to zamiast doliczyć nam 10 PLN (1%) to z naszych przychodów odejmuje się to 10 PLN (czyli podstawą opodatkowania jest wartość brutto, a nie wartość netto, gdyby podstawą była ta druga wartość, mielibyśmy sytuację gdzie do 990 PLN doliczamy 1%, czyli 9.9 PLN i otrzymujemy cenę 999.9 PLN). Na szczęście przy podatku równym 1% nasza strata spowodowana takim systemem to zaledwie 0.1 PLN na każdy tysiąc wartości sprzedawanych przez nas produktów (im większy podatek tym większa jest to strata przypadająca na 1 tysiąc).
6. Tutaj wpisujemy VAT. Dlaczego naniosłem jego wartość jako 0.99. a nie 1.01 wytłumaczyłem powyżej.
7. Tu już chyba nic tłumaczyć nie trzeba. Ta kolumna zmienia się w zależności od wartości wpisanych w punkcie 6.
8. Wpisujemy ilość sztuk jaką chcielibyśmy sprzedać.
9. Dla tej kolumny kluczowe są dane z punktów 8 i 5.
10. Do przeliczenia ceny z PLN na golda wykorzystuje się punkt 2 oraz 5.
11. Tutaj wykorzystujemy 2 oraz 9.
12. Do przeliczenia ceny netto na cenę w goldzie służą nam dane z 2 i 7.
1. Nazwy poszczególnych rodzajów broni.
2. Spokojnie można spojrzeć na punkt2.
3. Wpisujemy tu ceny jakie występują w handlu międzynarodowym.
4. Aby przeliczyć cenę występującą na czarnym rynku z golda na PLN wykorzystujemy dane z 3 oraz 8.
Skoro to już mamy za sobą to możemy już przejść do następnej sprawy, czyli przykładowych obliczeń na podstawie danych, które mogę zaobserwować na naszym rynku w momencie tworzenia tego tekstu.
PRZYKŁADOWE OBLICZENIE KOSZTÓW PRODUKCJI I CENY SPRZEDAŻY BRONI (na dzień 26.06.2016 godz.12:00)
2. Wprowadzamy na tej podstawie dane do kalkulatora:
Najpierw ustawiamy jaki mamy bonus (dla nas jest to wartość 1,6). Następnie ręcznie musimy wpisać ilość sztuk jakie się produkuje dla danego bonusu (dla ułatwienia wszelkie potrzebne do tego dane mamy w kolumnie obok).
Przyjmuje, że produkujemy broń Q5, więc aby zasilić 1 fabrykę potrzebujemy RAW w ilości 3520. Właśnie tyle chcemy kupić, ale nie możemy przyjąć ceny najniższej, gdyż jest za mało materiału na nasze potrzeby. Z tego powodu musimy obliczyć średnią cenę jaką ponosimy za zakup jednej sztuki materiału. 3520-288=3232 tyle potrzebujemy jeszcze do wykupieniu najtańszej oferty. A teraz należy obliczyć ile wynosi nasz koszt (w tym przypadku możemy łatwo określić, że jest to 0.055 PLN za sztukę, ale jakbyśmy mieli dla przykładu 3 fabryki to już nie byłoby to takie oczywiste).
Ilość zakupionego RAWu mnożymy razy jego cenę i dzielimy przez całkowitą ilość jaką kupujemy. Wynik zaokrąglamy do kwot jakie mogą występować na rynku.
(3232*0.055+288*0.054)/3520=0.0549 wynik zaokrąglamy do 0.055.
W zaznaczone miejsce wpisujemy otrzymaną kwotę, pozostałe kolumny przeliczą się same.
Cóż akurat były dosyć niskie dlatego, aby obliczenia były zbliżone do rzeczywistości przyjmujemy pensję o wysokości 40 PLN.
Pierwszą czynnością jest wpisanie ustalonej pensji (czy to tej z rynku, czy też po prostu taką jaką sami chcemy zaproponować). Wskutek tego nastąpią zmiany we wszystkich kolumnach poza tą zaznaczoną na czerwono jako dwójka. Zmiany w tej ostatniej wprowadzamy ręcznie, doprowadzają one do zmian w sąsiedniej kolumnie po prawej.
W pierwszym wypadku zaokrągliłem kwotę do 98.5 PLN za 1 g, a w drugim wybrałem kwotę 0.012 g za 1 PLN.
Musimy tylko wpisać odpowiednie ceny w goldzie do zaznaczonej kolumny i mamy przeliczenie na PLN.
Na screenie tego nie widać, więc napiszę tutaj. Pierwsze pięć to po kolei od Q1 do Q5 ceny pistolecików (z braku ofert na czarnym rynku podanych cen nie mogłem zweryfikować). Kolejna cena(dla tanków Q1)jest ceną jaką zaobserwowałem. W przypadku Q2 nie widziałem żadnych ofert. Reszta może minimalnie odbiegać od rzeczywistej ceny, ale mniej-więcej utrzymuje się na takim poziomie.
Kolejnym podatkiem jest podatek od pracy. Według mnie powinniśmy go zmniejszyć do 1%. Pewnie będziecie się zastanawiali, dlaczego minister chce zmniejszyć wpływ do skarbu państwa. Cóż sprawa jest prosta. Pierwsza rzecz przemawiająca za tym to świadomość, że państwo nie może za bardzo z pieniędzy w skarbcu skorzystać. Nie da się dla przykładu jako państwo przeprowadzać żadnych inwestycji, więc lepiej niech jak najdłużej te pieniądze będą w obiegu (niech gracze inwestują i się rozwijają). Do skarbca kasa i tak będzie wpływać (chociażby z tego co wydacie na stawianie firm), a im wolniej będzie to robić tym większe będą odstępy między potrzebą dodruku waluty. Skarb państwa w grze potrzebowałby pieniędzy tylko w razie, gdyby to państwo stawiało budynki typu szpital i DS. Jednak budowa tychże pozostaje w rękach osób prywatnych, czyli pieniądz leżący w skarbcu w ogromnej ilości jest marnotrawstwem, ponieważ de facto nie ma on zastosowania. Więc im mniej obywatele muszą przeznaczyć w podatkach na rzecz państwa tym więcej mogą przeznaczyć na wszelkie inwestycje przez co się szybciej rozwiną. Co do stawek VAT mogę powiedzieć tylko tyle, że nie widzę tu potrzeby zmian.
Teraz ostatnia poruszana przeze mnie sprawa w tym tekście. Czyli czy zajmę się w następnej kolejności, a będzie to produkcja domków, szpitali oraz DS. Zaraz po wstawieniu tego artykułu biorę się za szczegółowe zbieranie informacji na temat tych produkcji. Dlatego jeśli ktoś posiada wiedzę ile potrzeba RAWu dla poszczególnych produkcji to będzie mi miło jeśli się tą wiedzą podzieli. Tak oto zakończyłem swój drugi artykuł. Żegnam i do następnego razu.
Financo
AphianGiovanno69HanSoloplszKODnikiHubalPLKomentimet (6)