Publiko ne Croatia - Aktivitete Sociale edhe Defrime - 15 Aug 2016 12:07 - 13
LIKA I GORSKI KOTAR:
Lika je povijesna regija na jugozapadu središnjeg dijela Hrvatske, površine od oko 5.000 km2. Najveći grad u regiji je Gosipić.
Lika je gorska regija ili visoravan, okružena gorskim lancima; Velebit na jugu, Velika Kapela na zapadu, Mala Kapela na sjeveru te Lička Plješivica na istoku. Sjeverna granica prilično je neodređena jer Ogulinsko-Plašćanska dolina čini prijelazni prostor između Like i Gorskog Kotara. Cijelo područje može se okarakterizirati kao planinska zaravan raščlanjena manjim planinskim lancima u više cjelina (Gacka, Ličko polje ili Lika, Krbava (regija) i Ličko Pounje). Ima veliko strateško i prometno značenje jer čini spojnicu kontinentalnog i primorskog dijela Hrvatske, stoga se Lika još naziva i "Kralježnica Hrvatske".
Kroz Liku prolazi državna cesta Zagreb-Split, s izlazom preko Maslenice na Zadar, autocesta Zagreb-Zadar-Split-Ploče, te željeznička pruga Zagreb-Knin-Zadar/Split. Kroz Liku protječu hrvatske ponornice, rijekaGacka , rijeka Lika, rijeka Otuča , rijeka Krbava, rijeka Korenica (rijeka) te u Lici još izvire rijeka Una koja protječe njezinim istočnim dijelom samo u gornjem toku.
Povijest:
U prethistorijsko i antičko doba područje Like naseljava ilirsko pleme Japodi. Njih je u I. stoljeću prije Krista pokorila rimska vojska, ali su i dalje zadržali svoju plemensku autonomiju, baveći se nomadskim stočarstvom. Romanizacija ovog prostora bila je samo površna, jer je Rimljanima bilo najvažnije osigurati putne komunikacije.
Do većih promjena dolazi raspadom carstva i seobama naroda, kad se na ličko područje doseljavaju HRVATI. Oni uspostavljaju svoju upravnu organizaciju, osnivajući plemenske župe Gacku, Krbavu i Liku.
Osmanlijski prodori na ovo područje počinju nakon pada Bosne (1463.), da bi kulminirali Krbavskom bitkom 1493. godine, u kojoj je uništena hrvatska feudalna vojska. Između 1522. i 1524. turska vojska zauzela je čitavo područje Like, s iznimkom Gacke doline i Brinja. Starosjedilačko hrvatsko stanovništvo dijelom je prihvatilo islamsku vjeru, a pojavljuju se i prvi pravoslavni Vlasi.
Osmanska vlast je u ovom prostoru 1580.. osnovala Lički (Krčki) sandžak sa sjedištem u Kninu i glavnim ličkim uporištem na Udbini. Takvo stanje potrajalo je sve do velikog austrijsko-turskog rata (1683.-1699.), u kojem je pod vodstvom katoličkog svećenika Marka Mesićamasovno sudjelovalo preostalo katoličko stanovništvo te je oslobođena čitava Lika osim Ličkog Pounja.
Nakon protjerivanja Osmanlija očekivao se povratak Like pod vlast hrvatskog bana. Međutim, Habsburška monarhija stavila ju je pod izravnu vlast svoje dvorske Komore, a zatim 1714. godine pod upravu Karlovačkog generalata. Tako je Lika došla u sastav Vojne krajineu čijem će sastavu ostati sve do njezinog ukidanja 1881. godine. Kako su Ličani u početku pružali otpor strogom vojnom režimu, 1746. osnovan je posebni vojno-upravni teritorij Ličke regimente (pukovnije), da bi se učvrstilio nadzor nad ovim krajem. Usporedno sa stvaranjem novog upravnog ustroja, na ličko područje naselilo se se novo stanovništvo, Hrvati Bunjevci i pravoslavni Vlasi (kasnije srbi).
STANOVNIŠTVO:
Lika je tijekom čitavog XX. stoljeća bila izložena delaciji uzrokovanoj različitim čimbenicima - agrarnom prenaseljenošću, zatim Prvim i Drugim svjetskim ratom, potom iseljavanjem stanovništva u razvijenija područja. Danas hrvata u lici živi 84,2%.
Moja baka s mamine strane potjeće iz mjesta krasno (LIKA), sa 5 godina je doselila u slavoniju, razlog k tome je što u to vrijeme bila velika glad pa se išlo kako se u narodu kaže trbuhom za kruhom za slavoniju. Slavonija je ugostila mnoge ljude iz svih dijelova hrvatske, eto jedna kratka informacija :D
Toliko od mene nadam se da ste uživila čitajući i gledajući ljepote ove divne zemlje, Hvala na pažnji mitar86
Financo
TaTa RaTaspagevratarxopsyenMenjikcodankKomentimet (13)
svaka cast
o7
njab
o7
bravo o7
tako mala,a tako lijepa
Sada će ti to neki srbin reportat.
pravoslavni vlasi....
o7
o7
Hahahah slatko me nasmeja, bas divna bajka
Marko Miljus da mnogi pomisle da je bajka kad vide preko slika ljepote hrvatske, ali kad dođu i vide onda se uvjere da su bili u krivu, da ipak postoji lijepa zemlja kao hrvatska