Magyar Szó

국가 Hungary - 사회적 상호작용 및 오락 - 15 Mar 2021 04:12 - 5

1848.Március.15.           
P
olgári forradalom és szabadságharc kezdete


https://i.imgur.com/0WQjEJw.png
    Március 15. a modern parlamentáris Magyarország megszületésének napja, az 1848-49-es polgári forradalom és szabadságharc kezdete, céljuk a Habsburg-uralom megszüntetése, a függetlenség és az alkotmányos berendezkedés kivívása volt. Március 15. 1989-ben volt első munkaszüneti nap, 1990 óta hivatalos nemzeti ünnep, egy magyar sajtó napja, annak emlékére, hogy 1848-ban ezen a napon nyomtatták ki a magyar sajtó első szabad termékeit.1848. március 15-én az európai városok sorában Pest-Budán is kitört és győzött a forradalom a nemzeti és az egyetemes emberi szabadság, a polgári átalakulás jelszavaival. A pesti Ellenzéki Kör, a fiatal értelmiségiek radikális csoportja már 1848. március 5-én bekapcsolódott a pozsonyi rendi országgyűlés politikai küzdelmeibe, és aláírásgyűjtő mozgalmat indított Kossuth Lajos március 3-i felirati javaslatának támogatására. (Ez között a közteherviselés, a politikai jogegyenlőség, a népképviselet és a független kormány megteremtése követelte.) Erre március 19-én, a József-napi vásáron került volna sor, amit francia mintára reformlakoma követett volna Rákos mezején. Itt akarták ismertetni a javaslat alapkövetésétit forradalmi jelszavakká tömörítő Tizenkét pontjukat, amelyet Irinyi József öntött formába.
    Március 15-én reggel Petőfi Sándor, Vasvári Pál, Jókai Mór és Bulyovszky Gyula megváltoztatta a diétához intézett Tizenkét pont bevezetését, és a politikai fellépésüket indokoló kiáltványt fogalmaztak meg. A pontok szövegét a politikai röplap műfajához igazolják, két addigi pontot összevonták, és a szövegbe bekerült a politikai foglyok szabadon bocsátásának követése. Ezt a kiáltványt olvasták fel a Pilvax kávéházban gyülekező ifjaknak, majd Petőfi elszavalta két nappal később írott, a március 19-i reformlakomára szánt költeményét, a Nemzeti dalt.
    Petőfi és körülbelül tíz társa ezt követően a szemerkélő esőben elindult a Pilvaxból az egyetemre. Előbb az orvoskar hallgatóihoz, majd velük a politechnikum diákjaihoz, azután pedig együttesen a jogászokhoz vonultak. Minden helyszínen elhangzott a kiáltvány és a Tizenkét pont, Petőfi pedig elszavalta költeményét. A jogászok és az utcák népének csatlakozásával kétezresre duzzadt, egyre lelkesebb tömegű Petőfi vezetéssel átvonult a közeli Landerer és Heckenast nyomdához, a Hatvani (ma Kossuth Lajos) utca és a Szép utca sarkára.
    Az ifjúság vezetői a nép nevében lefoglalták a gépeket, és cenzúrázatlanul nyomtatták ki a Nemzeti Dalt és a Tizenkét pontot. Ez alatt így szólt:

    https://i.imgur.com/8rlf2Ef.png

    
    Kevéssel dél előtt Irinyi József személyesen osztotta szét a két röplapot, a szabad sajtó első példányait. (A Tizenkét pont szövegén később kisebb változtatásokat hajtottak végre, az utolsó pontot így
      egészítették ki: "Unió Erdéllyel.")A siker bátorságot öntött a kezdeményezőkbe, akik délután háromkor a Nemzeti Múzeumnál nagygyűlést tartottak, majd az időközben tízezresre duzzadt tömeg a pesti városi tanácshoz vonult, s rábírta a tanács tagját, hogy csatlakozzanak követelésükhez. Forradalmi választmány alakult, majd a nép elindult Budára, a Helytartótanácshoz. Az óriási tömeg kíséretében érkező választmányi vezetők, Nyári Pál, Pest megye alispánja, Rottenbiller Lipót, Pest város alpolgármestere és Klauzál Gábor, Csongrád vármegye követe adták elő a követeléseket. A sokaságtól megfélemlített Helytartótanács elfogadta a Tizenkét pontot, azonnal eltörölte a cenzúrát, és szabadon bocsátotta börtönéből a sajtóvétséget és a kiváltást 1847-ben elítélt Táncsics Mihályt, akit a tömeg diadalmenetben vitt Pestre.Ugyanezen a napi Pozsonyban az országgyűlés alsótáblája határozatban jelentette ki, hogy Kossuth Lajos március 3-i felirati javaslatába beleérti az állami kárpótlás melletti jobbágyfelszabadítás és a teljes közönséges megvalósítás. Az országgyűlési küldöttség a főrendek által elfogadott felirattal Bécsbe utazott a királyhoz.







후원

HuMaVischonikCaptain HarlockGottfried BouillonGottfried BouillonGottfried BouillonHuMaViGreen EyesKh4ronKh4ronKh4ronKh4ron

댓글 (5)

I would like to have an english translation of this writing.
Shisui +1
it is obviously something about `Spring of Nations`
Nice English article... This should not be published in INTERNATIONAL press, but ehhhhh, hard for some to understand that...
folks, just post the text on Google translator or something like that... Or put that date on Wikipedia: start of the Hungarian revolution of 1848, against the Austrian Habsburg Monarchy who ruled the, which failed and ended with an Austrian victory (and as you know, years late the Austro-Hungarian Empire started)