Poland Can Into Space

Publicēts Poland - Vispārīgi un izklaide - 09 Apr 2017 00:42 - 1

Witajcie. Jeśli po przeczytaniu tytułu zastanawiasz się "o co mu kurcze chodzi?", to się nie dziwię ;)

Chodzi o to, że: Teoria względności głosi, że poruszające się zegary chodzą wolniej. (Im większa prędkość, tym wolniej leci czas)
Proponuję wyobrażenie sobie zegara, który pracuje tak, jak pokazano na grafice.http://brain.fuw.edu.pl/edu/images/4/4d/Zegar.png
Zapala się lampa błyskowa, światło wędruje do zwierciadła, odbija się od niego i jest rejestrowane. Cała ta sekwencja - błysk, odbicie, zarejestrowanie odbitego światła - stanowi jedno "tyknięcie" zegara. Gdybyś obserwował taki zegar umieszczony w wagonie jadącego pociągu, to droga światła wydałaby ci się podobna do zębów piły, co widać na rysunku. Zanim światło przebiegłoby do zwierciadła i z powrotem, cały aparat przejechałby pewien odcinek w prawo. Światło w zegarze poruszającym się przemieszczałoby się po drogach ukośnych, podczas gdy światło w zegarze pozostającym w spoczynku biegłoby w górę i w dół.  Jeżeli w obu przypadkach światło porusza się z tą samą prędkością, jedno "tyknięcie" zegara pozostającego w spoczynku jest krótsze niż jedno "tyknięcie" zegara, który się porusza. Jest to podstawa twierdzenia, że według teorii względności poruszające się zegary chodzą wolniej.

W 1960r. grupa naukowców z Uniwersytetu Michigan ustawiła zegary atomowe w samolotach, które leciały w podróż dookoła świata. Kiedy zegary ukończyły swoją podróż, porównano ich wskazania z identycznymi zegarami pozostawionymi w laboratorium. Wynik był następujący: podróżujące zegary "tyknęły" mniej razy niż pozostawione w laboratorium. Oczywiście są to zegary, które mogą zmierzyć czas z dokładnością do 13-tego miejsca po przecinku, a nie ręczne zegarki, jakimi posługujemy się na co dzień. Jedynie tak dokładne zegary mogły potwierdzić zasadę, że czas jest względny.

Koniec. Mniej obrazków i tekstu bo odrabiam za wczoraj ;)
Może jeszcze coś się dzisiaj pojawi. :D
http://i1.memy.pl/obrazki/ce35277344_im_szybciej_bedziesz_spierdalac_.jpg
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
PRESS HELP - KONKURS 31.03.2017 - 14.04.2017
Formularz zgłoszeniowy: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfp9rW2mrV3-jswUKWk9DpQA1HEi6MjABTSzUmAYwG3NfJ-vg/viewform
FUNDACJA HELP : https://www.erevollution.com/en/newspaper/401
----------------------------------------------------------------------------------------------------

Ziedot

Matka DzianaAmelinumCh1ggYjukaOrlitoHades3623ambrumiqelSaymourSaymourMieszkoMieszko

Komentāri (1)

Odległość: dookoła świata ~44000km (na równiku) Różnica mierzalna za pomocą zegarów które potrafią zmierzyć 1/10000000000000 s myślę że to nie wpływa za bardzo na naszą rzeczywistość. Ciekawe z jaką prędkością leciały samoloty. No dopóki nie potrafimy podróżować z prędkością (albo chociaż porównywalną) światłą to nie musimy się tym przejmować.